Site Loader
تهران, سعدی شمالی, کوچه امین زاده, ساختمان میخک, طبقه ۲, پلاک ۵۴
کاربرد مه پاش در گلخانه

در این مطلب به بررسی کاربرد مه پاش در گلخانه می پردازیم.
مه پاش گلخانه: سیستمی است جهت ایجاد رطوبت و کنترل دماو رطوبت در محیط گلخانه است.

برای تولید محصولات کشاورزی در تمام طول سال و کنترل عرضه به بازار آنها از گلخانه استفاده میشود. گلخانه ها میتوانند شرایط کنترل شده ای را از جهت دما و رطوبت و خاک و … که مناسب تولید محصولات مختلف میباشد ایجاد و حفظ نمایند. همچنین در گلخانه ها میتوان میزان تبخیر و هدر رفت آب را کنترل کرد و با توجه به کمبود آب در دنیای امروز ، صرفه جویی در مصرف آب از اولویت دولتها و همچنین کشاورزان میباشد. یکی از روشهای جدید برای صرفه جویی در مصرف آب آبیاری قطره ای است. برای حفظ رطوبت و دما در گلخانه ها و همچنین کنترل حشرات پروازی معمولا از مه پاش استفاده میکنند.

علاوه بر گلخانه ها از سیستم رطوبت دهی پر فشار در مه پاش رستوران ، مه پاش خانگی و …. استفاده می گردد که در همه این موارد تامین رطوبت از میزان رطوبت دهی در گلخانه ها کمتر است و بیشتر از جنبه خنک کنندگی این سیستم استفاده می گردد.

عملکرد مه پاش در گلخانه

با استفاده از سیستم مه پاش میزان رطوبت به طور یکنواخت و یکدست در کل محوطه گلخانه کنترل میشود و با توجه به مقرون به صرفه بودن و سهولت در نصب و بهره برداری و همچنین سرعت اجرای سیستم در بین گلخانه داران از محبوبیت خاصی بهره مند است. همچنین سیستم مه پاش باعث کاهش دمای محسوس در فضای گلخانه میشود.
بطوریکه این کاهش دما تا حدود ۱۰ درجه نیز می تواند باشد. در گلخانه های مختلف بر اساس نوع سازه گلخانه و وسعت و حجم فضای داخل گلخانه و همچنین نوع محصول کشت شده در گلخانه میتوان مه پاش را طراحی و اجرا نمود تا رطوبت و دمای مورد نظر کشاورز برای بهترین کیفیت و با راندمان بالای کشت بدست بیاید. این طراحی با توجه به نوع محصول با ارتفاع اجرای سیستم مه پاش و نوع و اندازه قطر سوراخ نازل مه پاش و همچنین تعداد نازل مه پاش برای هر متر مکعب و میزان دبی آب پمپ شده در دقیقه برا پودر شدن در فضای گلخانه قابل محاسبه و اجرا است.
– نازل مه پاش گلخانه ای که به صورت معمول از نازل های 20 میکرون در گلخانه ها استفاده می شود.
– پمپ
–لوله فشار قوی
– اتصالات
– تابلو برق
– فیلتر

لازم است تا کمی درباره هر یک از قسمت های سیستم مه پاش گلخانه ای توضیح داده شود تا گلخانه داران محترم در این باره با اطلاعات و دانش بالا خرید نمایند.

ویژگی های نازل مه پاش گلخانه ای

نازل مه پاش در حقیقت خروجی سیستم مه پاش است که آب پر فشار 70 بار را به صورت قطرات بسیار ریز در فضا پخش میکند.

قطر سوراخ سر نازل مه پاش از 10 میکرون تا 50 میکرون است.

قطعات تشکیل دهنده ی نازل مه پاش

سر نازل ، پایه نازل ، اورینگ آب بندی مخصوص ، فنر ، توپی و پین.

در فشار 70 بار فنر درون نازل فشرده شده و آب از کنار توپی به داخل نازل راه پیدا میکند و با کمک چرخش در شیار سر پین به صورت قطرات چرخان به فضا گسترش پیدا میکنند .

توپی و فنر ته نازل مه پاش باعث میشود که در هنگام استپ بودن پمپ آب به داخل نازل راه پیدا نکند و نازل چکه نداشته باشد. همچنین اورینگ ها کار آب بندی نازل را انجام میدهند.

مهمترین بخش سیستم مه پاش پمپ است :
در سیستم های مه پاش معمولا از پمپ های پرفشار پیستونی استفاده میشود.
در واقع این فشار بالای خارج شدن آب است که آن را به صورت پودر از نازل خارج میکند.

لذا با توجه به اینکه این سیستم با فشار بالا کار می کند باید این نکته را مورد توجه قرار دهیم که در این سیستم ها تجهیزات مورد استفاده بایستی قادر به تحمل فشار بالا را داشته باشند. با توجه به سفارش برخی مشتریان پمپ سیستم بر روی گاری نصب می شود تا قابل حمل باشد. بر روی گاری، تانکر آب برای مدت زمان محدود بسته به سفارش نصب می شود.

لازم به تذکر است که در بالادست الکترو پمپ پیستونی نباید هیچ پمپ دیگری قرار بگیرد. به عنوان مثال نباید یک پمپ آب را از چاه و یا استخر مکش نموده و به طرف الکترو پمپ پیستونی براند.

اگر پمپ ها به این صورت نصب شوند الکترو پمپ پیستونی سیستم مه پاش مورد صدمه قرار می گیرد که موجب صرف هزینه برای مجموعه گلخانه می شود. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی بایستی یا از تانکر آب استفاده نمود که در این صورت فشار پمپ اولیه از بین می رود و یا از شیرهای برقی مابین دو پمپ استفاده کرد.

لوله پر فشار مه پاش

با توجه به کاربرد مه پاش در گلخانه در فشار بالا ، لوله انتقال آب به محل نازل ها باید هم بتواند فشار را تحمل کند و هم اینکه در فشار بالا و مجاورت با آب و تابش نور خورشید پوسته پوسته نشود . در برخی از سیستم های مه پاش از شلنگ های هیدرولیک برای انتقال آب استفاده میشود که با توجه به فشار و سرعت بالای آب درون لوله و عوامل محیط و کیفیت نا مرغوب شلنگ ، درون شلنگ پوسته های ریزی را درون سیستم شناور میکند که این امر باعث گرفتگی سر نازل میشود. با توجه به تجربه نصب سیستم پاش بهترین نوع لوله برای سیستم مه پاش لوله فیتینگی با جنس مرغوب است.

اتصالات مه پاش گلخانه ای

براساس شلنگ بکار رفته در سیستم مه پاش معمولا از اتصالات فیتینگی استفاده میشود. این اتصالات هم سهولت در نصب و اجرای سیستم مه پاش را دارند و هم اینکه قابلیت تنظیم زاویه پاشش و استحکام و طول عمر بالایی دارند.

کنترل هوشمند مه پاش

برای اینکه کاربرد مه پاش در گلخانه در بهترین و بالاترین راندمان باید از کنترل هوشمند سیستم استفاده کنیم . این جعبه های فرمان کنترل هوشمند معمولا براساس پارامترهایی مثل زمان و رطوبت و دما قابل تنظیم میباشند. با استفاده از جعبه فرمان کنترل هوشمند مه پاش تنظیم و استفاده از این سیستم به راحتی قابل تنظیم و استفاده است.

فیلتراسیون سیستم مه پاش گلخانه ای

با توجه به اینکه روزنه های خروجی نازل های مه پاش بسیار کوچک می باشند و در صورت ورود جرم و ذرات معلق در آب به داخل سیستم مه پاش موجب بسته شدن سیستم می شوند لازم است از سیستم فیلتراسیون در ابتدای مسیر سیستم مه پاش استفاده شود. استفاده از فیلتراسیون مناسب در زمانی اهمیت بالای خود را نشان میدهد که بدانیم آب استفاده شده در کشاورزی و گلخانه معمولا از کیفیت پایینی برخوردار است و ذرات معلق و ناخا لصیهای موجود در آب میتواند به کل سیستم آسیب برساند و کارکرد سیستم را برای روزها و حتی هفته ها مختل کند.

Post Author: admincms

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *