Site Loader
تهران, سعدی شمالی, کوچه امین زاده, ساختمان میخک, طبقه ۲, پلاک ۵۴
0
pic2

مه پاش
کنترل عوامل محیطی پیرامون انسان، همواره جزو چالش های حیاتی بشریت بوده است. یکی از مهمترین این عوامل محیطی وضعیت آب و هوا می باشد که تمام فعالیتهای بشر را تحت تاثیر خود قرار می دهد. دما و رطوبت محیط از مولفه های اصلی آب و هوای هر منطقه است که بر کیفیت و نوع حیات در آن منطقه تاثیر مستقیم می گذارد.

مردم کشور ما با اقلیم غالب بیابانی و نیمه بیابانی همواره با آب و هوای گرم و خشک دست و پنجه نرم می کنند.

کنترل میزان دما و رطوبت در فضاهای بزرگ و یکپارچه مانند گلخانه ها و سالنهای پرورش دام و طیور و حتی فضاهای باز شهری در زندگی امروزی ما اهمیت زیادی دارد که برای انجام این هدف طراحی های زیادی انجام شده و راههای گوناگونی پیشنهاد شده است.

یکی از بهترین و کار آمد ترین و پر بازده ترین این طرح ها سیستم های مه پاش هستند.

سیستم های مه پاش با به وجود آوردن قطرات بسیار ریز آب با اندازه ی متوسط کمتر از 10 میکرون باعث می شوند که این قطرات فوق العاده کوچک آب به سرعت انرژی گرمایی موجود در محیط را جذب کرده و تبخیر شوند و بدون اینکه از خود خیسی بجا بگذارند محیط را خنک کنند.

سیستم های مه پاش علاوه بر خنک کردن محیط باعث رطوبت سازی در محیط میشوند و گرد و غبار و آلودگی هوا و به طبع آن بوی بد را از بین می برند. همچنین این قطرات بسیار ریز به وجود آمده باعث ایجاد اختلال در پرواز کردن حشرات پروازی میشوند که این امر باعث دفع این حشرات شود.

از دیگر مزایای سیستمهای مه پاش نسبت به سیستم های دیگر میتوان به قیمت مناسب و نصب سریع و قابل گسترش آن نام برد. سیستم های مه پاش به دلیل تحت پوشش قرار دادن کامل محیط توسط نازل های مه پاش رطوبت و دما را بطور یکدست و دقیق تنظیم میکند. این دمای کنترل شده و یکدست در محیط، سیستم های مه پاش را نسبت به سایر روشهای کنترل دما متمایز می کند.

شرکت بین المللی فورموسا نازل با نام اختصاری FN تلاش دارد که با استفاده از دستگاهها و تکنولوژی پیشرفته و دقیق و کادری مجرب و متعهد تمامی قطعات و اجزای سیستم مه پاش را اعم از:

انواع نازل های مه پاش، رابطهای نازل مه پاش، پمپ های مه پاش، لوله ها و شلنگ های مه پاش، پایه های نازل مه پاش، ابتدا و انتهای خط سیستم های مه پاش، انواع گیج فشار سنج، انواع قیچی و کاتر، زانویی، سه راهی، چهار راهی، آچار نازل بند مه پاش، آچار رابط مه پاش و کلیه تجهیزات مرتبط را

با رعایت استانداردهای بین المللی و استفاده از مواد اولیه با کیفیت به مصرف کنندگان عزیز ارائه دهد.

اجزای سیستم مه پاش:

1- پمپ پیستونی فشار بالا:

این پمپ ها در اندازه ها و فشار های مختلف و توسط تولید کنندگان متعددی تولید می شوند و از اجزاء اصلی سیستم مه پاش می باشد.

2- شیر تنظیم فشار:

این شیر ها را به منظور تنظیم فشار و دبی خروجی پمپ متناسب با تعداد و اندازه نازل مه پاش مورد استفاده در هر پروژه بر روی خروجی پمپ پر فشار نصب می نمایند. به این ترتیب می توان فشار ورودی به سیستم مه پاش را تنظیم کرد. فشار مناسب از خرابی نازل مه پاش و سایر اجزای سیستم مه پاش جلوگیری می کند.

3- فیلتر آب:

فیلتر آب در مسیر ورودی پمپ قرار داده می شود تا از ورود ذرات جامد ریز موجود در آب به داخل پمپ و سپس نازل مه پاش جلوگیری نماید. این کار باعث دوام سیستم مه پاش می شود.

4- لوله های پر فشار مه پاش:

به جهت رساندن آب پر فشار به سر نازل مه پاش استفاده می شوند. در سیستم مه پاش از انواع شیلنگ پلی آمید، لوله سبز نانو و لوله استیل استفاده می شود.

5- نازل های مه پاش:

این نازل ها که در اندازه های مختلف از 0.1 تا 0.5 میلی متر تولید می شوند به جهت تبدیل آب پر فشار به ذرات ریز آب مورد استفاده قرار می گیرند. جنس بدنه نازل های مه پاش معمولا برنج و یا استیل است و در دو نوع سر سرامیکی و سر استیل تولید میشود. بر اساس نیاز سیستم مه پاش از اندازه ها و انواع نازل استفاده میشود.

6- اتصالات مه پاش:

که شامل رابط ها و زانویی و سه راهی و چهار راهی و سر خط و ته خط و … میباشد.

7- پایه های نازل:

که شامل پایه نازل سه نازله و چهارنازله و پایه با طول پنج تا سی سانتیمتر است.

8- سختی گیر:

در مناطقی که کیفیت آب پایین است و املاح زیادی دارد، برای جلوگیری از بسته شدن نازل مه پاش و از کار افتادن سیستم مه پاش به وسیله ته نشینی املاح باید از سختی گیر استفاده نمود تا املاح اضافی آب گرفته شده و از ته نشینی بر روی منافذ نازل مه پاش جلوگیری شود.

9- دما سنج و رطوبت سنج:

به جهت کنترل دما و رطوبت محیط مورد استفاده قرار می گیرد. این سنسور ها به سیستم مه پاش دستور داده و سیستم را کنترل میکنند.

10- برد کنترل:

بنا به نیاز سیستم مه پاش و در خواست مشتری یک عدد برد کنترل شامل کنترلر های مورد نیاز بر روی سیستم نصب خواهد شد. این برد به صورت خودکار سیستم مه پاش را خاموش و روشن می کند.

11- سایر تجهیزات مه پاش:

که برای استقرار و کنترل بهتر سیستم مه پاش استفاده می شود و شامل : گیج فشار سنج، گیره نگهدارنده ی پایه، انواع قیچی، آچار نازل و رابط، شیر فیتینگی ، فشار شکن و… می باشد.

نحوه ی کار مه پاش:

اساس کار سیستم مه پاش بر اصل ایجاد فشار 1000 پی اس آی توسط پمپ فشار قوی و تولید ذرات بسیار ریز آب در حدود اندازه تقریبی بین 3 تا 20 میکرون ( بسته به نازل مه پاش مورد استفاده) با استفاده از نازل مه پاش و پخش آنها به طور یکنواخت در کل محیط می باشد که این ذرات به دلیل ریزی و سبکی فوق العاده و نسبت بالای سطح به حجم در هوا به صورت معلق در آمده و با جذب سریع گرمای موجود در فضا تبخیر می شوند و فضا را خنک کرده و رطوبت داخل فضا را افزایش می دهند، بدون اینکه هیچگونه اثری از خیسی بر روی سطح کف از خود باقی بگذارند. در سیستم رطوبت زن و خنک کننده مه پاش یا دستگاه مه ساز سرد از اصل خفقان یا کاهش ناگهانی فشار از یک فشار بالا به یک فشار پایین برای تبخیر آب استفاده می شود.

فشار مناسب سیستمهای مه پاش:

میزان فشار مناسب برای نازل های مه پاش و کلیه ی رابطهای فیتینگی و پیچی در سیستمهای با شلنگ و لوله استیل طبق استاندارد جهانی 1000psi یا 70bar است. در این فشار نازل ها بهترین عملکرد را دارند و آب را به صورت پودر کامل تبدیل به مه میکنند.

به سیستمهای مه پاش که برای فشار کمتر از 70 بار (معمولا بین 20bar تا 50bar ) طراحی می شوند مه پاش فشار پایین گفته می شود. این نوع سیستمها برای شرایطی طراحی و اجرا می شوند که برای سفارش دهنده خیسی بجا مانده در کف سالن یا محل مطلوب باشد یا مهم نباشد.

سیستمهای مه پاش فشار پایین آب را پودر کامل نمیکنند و از خود خیسی بجا میگذارند که معمولا در باغچه ها و فضاهایی که خیسی بجا مانده مطلوب باشد مورد استفاده قرار میگیرند.

محل های استفاده کاربردی سیستم مه پاش:

1- مه پاش در گلخانه ها

2- مه پاش در دامداری ها

3- مه پاش در مرغداری ها

4- مه پاش در پرورش قارچ

5- مه پاش در کارگاه های چوب بری

6- مه پاش در کارگاه های بلوک زنی

7- مه پاش در چاپخانه ها

8- مه پاش در کارخانجات نساجی

9- مه پاش در کارخانجات چای.

10- مه پاش در کارخانجات ریخته گری.

11- مه پاش در کارخانجات تولید سیمان و قطعات بتنی.

12- مه پاش در انبارها.

13- مه پاش برای از بین بردن بوی بد در کارخانجات و فضاهای باز.

14- مه پاش برای از بین بردن گرد و غبار و ذرات سمی معلق در هوا در کارخانجات و فضاهای باز.

15- مه پاش در اتاق مه سرد در استخر.

16- مه پاش برای خنک کردن دستگاه های صنعتی.

17- مه پاش برای خنک کردن و مرطوب کردن هوا در فضای سبز ، ویلا ، باغ ، آلاچیق ، رستوران.

مزایای مه پاش:

1- تنظیم رطوبت سالن به طور دقیق و کنترل شده با مه پاش.

2- مه پاش(میست، فوگر) در کاهش چشم گیر گردو غبار سالن بسیار موثر است.

3- مه پاش باعث کاهش بیماری های تنفسی، تلفات و دارو می شود.
4- تنظیم میزان شدت و زمان پاشش مه پاش بر حسب نیاز

5- نصب بسیار سریع بدون محدودیت مه پاش در مساحت و با قابلیت توسعه، راندمان بالا ، قیمت مناسب ( کمتر از نصف قیمت پد و فن ) با عمر مفید بسیار طولانی .

مزایای مه پاش در سالن های پرورش قارچ و گلخانه:

1- کاهش استرس گرمایی ناشی از گرمای تابستان به دلیل خنک شدن سالن توسط سیستم مه پاش.

2- تامین رطوبت مورد نیاز توسط سیستم نازل مه پاش.

3- افزایش تولید و بهره وری.

4- افزایش کیفیت و ارزش محصول.

مزایای مه پاش در دامداری:
1- به دلیل ایجاد هوای خنک توسط سیستم مه پاش روی آخور و محل استراحت گاو، مصرف خوراک توسط دام افزایش و در نتیجه وزن گاو افزایش می یابد.

2- به دلیل تامین حد اکثر راحتی و آسایش گاو در اثر خنک شدن با سیستم مه پاش، تولید شیر روزانه نیز افزایش می یابد.

3- استرس های گرمایی وارده به گاو طی فصل گرما، در صورت استفاده از سیستم مه پاش، بسیار کم شده و در نتیجه باعث بهبود باروری گله شیری طی فصل گرم سال می شود.

4- باعث کاهش یا حذف بیماری های ناشی از استرس گرمایی میشود و حشرات و گرد و خاک را کنترل میکند.

مزایای مه پاش در مرغداری ها:

1- تامین رطوبت مورد نیاز سالن به صورت اتوماتیک ( کنترل رطوبت سالن با رطوبت سنج دیجیتالی متصل به سیستم مه پاش مرغداری).

2- کاهش مشکلات تنفسی و بیماریهایی نظیر برونشیت و … به دلیل امکان ضدعفونی هوای سالن توسط سیستم مه پاش.

3- بهبود ضریب تبدیل غذایی به دلیل تامین آسایش بیشتر گله در صورت استفاده از سیستم مه پاش مرغداری . زیرا سیستم مه پاش باعث خنکی سالن میشود.

4- سیستم مه پاش مرغداری امکان ضدعفونی هوای سالن به صورت کاملا یکنواخت و موثر طی دوره پرورش را فراهم می کند. زیرا نازل مه پاش یا نازل مه پاش در تمام طول سالن قرار داده شده و سیستم مه پاش به صورت یکنواخت رطوبت را پخش می کند.

5- با استفاده از سیستم مه پاش، امکان واکسیناسیون طیور برای واکسن های قطره چشمی فراهم می آید.

6- به دلیل مطبوع شدن هوای سالن در صورت استفاده از سیستم مه پاش، راندمان تولید بهتر شده، تلفات کاهش و وزن بارگیری افزایش و میزان و اندازه تخم مرغ و ضخامت پوسته ی ان افزایش می یابد و بیماریها کاهش می یابد. همچنین حشرات و گرد و خاک و بو کنترل میشود و میتوان فضای مرغداری را ضد عفونی کرد.

Post Author: admincms

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ALLCHANNELS

ما را در تگرام دنبال کنید

ورود به کانال تلگرام بستن