Site Loader
تهران, سعدی شمالی, کوچه امین زاده, ساختمان میخک, طبقه ۲, پلاک ۵۴
مه پاش در کنترل گرد و غبار

مه پاش در انبارداری مرکبات:

امروزه در کشاورزی مدرن و تولید محصولات کشاورزی با حجم بالا بحث انبارداری و شرایط نگهداری محصولات کشاورزی بصورت طولانی مدت به منظور تنظیم بازار و ارائه ی تدریجی محصولات اهمیت ویژه ای دارد.

هر یک از محصولات کشاورزی شرایط خاص و ویژه ای را برای انبارداری دارا می باشد.

مرکبات یکی از مهمترین میوه های نیمه گرمسیری هستند که انبارداری آنها شرایط و استانداردهای خاص خود را دارد. از جمله مهمترین مرکبات می توان به پرتقال، نارنگی، لیمو ترش، لیمو شیرین، گریپ فروت ، نارنج، ترنج و بالنگ اشاره کرد.

 

از آنجایی که کشور ایران جزو ده کشور اول تولید کنندگان مرکبات در جهان است فراهم آوردن شرایط و ادوات انبارداری مرکبات برای کشاورزان ما حائز اهمیت است.

 

انبار نگهداری مرکبات ویژگی های خاصی را دارا می باشد که در هنگام ساخت باید رعایت شود.

 

طول انبار باید در جهت شمال به جنوب بوده و ارتفاع انبار نیز 4 تا 6 متر می باشد.دیواره و سقف باید عایق شوند و  دیواره های شرقی و جنوبی که در معرض تابش طولانی مدت آفتاب قرار دارند می بایست عایق دوبل شوند. سطح داخلی دیوارها ، سقف و کف انبار باید کاملا صاف و صیقلی باشد تا از تجمع گرد و خاک جلوگیری بعمل آید و قابل شستشو باشند. درب انبار هم برای اینکه در معرض تابش نور آفتاب قرار نگیرد باید در ضلع شمالی یا غربی انبار تعبیه شود. فن های ورودی هوا در یک سوم از کف و در ضلع شمالی و فن های خروجی هوا می بایست در ضلع جنوبی و یک سوم ارتفاع مانده به سقف تعبیه شوند. راهروی جعبه ها باید در مقابل فن های ورودی هوا قرار گیرند. پشت دیوار شمالی انبار و محل نصب فن های ورودی، روی زمین بایستی سیمان کاری شود تا در زمان کارکرد فنها گرد و خاک به داخل انبار مکیده نشود. در ضمن رطوبت نسبی در انبارهای مرکبات بین 85 تا 90 درصد و دمای مناسب و قابل تامین برای انبار بین 3 تا 10 درجه سانتیگراد باید باشد. این میزان رطوبت و دما باید بوسیله سیستم رطوبت ساز و خنک کننده ی کارآمد تامین شود.

 

سیستم مه پاش یکی از کارآمدترین سیستمهای تامین رطوبت و دما است که میتواند برای انبارداری مرکبات مورد استفاده قرار گیرد. از جمله مزیتهای سیستم مه پاش به سایر سیستمهای تامین رطوبت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1-ایجاد رطوبت یکنواخت و یکسان در کل سالن انبار.

 

2-کنترل اتوماتیک رطوبت و دما بوسیله ی سنسورهای موجود در کنترلر سیستم و تنظیم دما و رطوبت انبار به طور دقیق و کنترل شده.

 

3-کاهش چشمگیر گردو خاک انبار.

 

4-تنظیم میزان شدت و زمان پاشش نازل بر حسب نیاز.

 

5-نصب راحت.

 

6-راندمان بالا.

 

7-عمر مفید طولانی سیستم.

Post Author: admincms

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *